Blog sportowy Macieja Skowronka
poniedziałek, 12 lutego 2018

I znów cały świat widzi to, czego na co dzień nikt nie pokazuje. Znów sportowcy, o których nikt nie wie, mają okazję stanąć przed mikrofonem i obwieścić: Istnieję!

Choć może codzienny spokój od kamer i fleszy pozwala spokojnie trenować... ale najczęściej warunki są takie, że skórka niewarta jest wyprawki. I może lepiej jak latają za tobą, tak jak za skoczkami.

I znowu przeżywamy sportowe historie niczym z bajki - 17-letni amerykański snowboardzista, który niespodziewanie zdobywa pierwszy złoty medal dla Stanów Zjednoczonych. Przeżywamy olimpijskie dramaty - Stefan Hula, który dopiero po "trzydziestce" wybija się na sportowe wyżyny, w Korei przez chwilę jest w sportowym niebie, by wreszcie ze smutkiem w oczach wylądować w ramionach młodszego kolegi, Macieja Kota.

Przeżywamy też chwile znane chyba tylko z igrzysk, gdzie jak wiadomo, oprócz złota czy srebra czy brązu, liczy się też sam udział. A jeśli to wymarzony debiut, to można stracić głowę. Oto polski reprezentant w saneczkarstwie (dyscyplinie - umówimy się - w Polsce egzotycznej) znalazł się na językach sportowego świata, bo przed jednym ze ślizgów - mówiąc potocznie - posiał gdzieś maskę ochronną i cały tor przejechał "na ślepo". I do końca się uśmiechał, choć jego trenerowi do śmiechu nie było.

Wiele osób tych naszych olimpijskich przeżyć nie rozumie. Napisałbym, że to ich strata, ale oni tak nie uważają. Napisałbym, że to ich problem, ale to jest problem nasz. Zwłaszcza jak musimy przełknąć czwarte i piąte miejsce w konkursie na tak zwanej normalnej skoczni.

 

pjongczang_2018

wtorek, 02 stycznia 2018

Koncert filharmoników wiedeńskich i konkurs skoków w Ga-Pa to niezbędne elementy okresu świąteczno-noworocznego.

Kiedy mija drugi dzień świąt i jest prawie po wszystkim, nagle uświadamiasz sobie, że przecież... jest Turniej Czterech Skoczni! I że Oberstdorf jest jeszcze przed Sylwestrem!

Kiedyś smakowało to jeszcze bardziej. Telewizja nie transmitowała każdego konkursu Pucharu Świata. Był tylko Turniej Czterech Skoczni. Właśnie wtedy, tuż przed Nowym Rokiem i tuż po.

Oberstdorf to cudne wypełnienie wolnego w szkole. Po Ga-Pa było już gorzej. Zdarzało się zwiać z siódmej lekcji, by zdążyć na magiczną wówczas i nie do ruszenia 13:45 - godzinę rozpoczęcia zawodów.

Oczywiście oddajemy te wszystkie przyjemne wspomnienia w zamian za sukcesy biało-czerwonych i za mistrzowską formę Kamila Stocha, która eksplodowała teraz (oby utrzymała się do igrzysk).

Ale wtedy też było miło...

Może po prostu to były czasy dzieciństwa? Wtedy zachwycał nawet mecz Niemcy-Boliwia, który otwierał MŚ w Stanach Zjednoczonych w 1994 roku...

 

 

poniedziałek, 20 listopada 2017

Znów będą mówili, że ekscytujemy się sportem, który jest popularny w 10 krajach. Miejmy to w nosie...

Jako że to życia należy podchodzić praktycznie i skutecznie, bawmy się sportem, w którym jesteśmy dobrzy i który w sezonie można oglądać częściej, niż raz na kilka miesięcy - jak piłkarską reprezentację.

I w którym raz na tydzień oglądamy najlepszych na całym świecie, a nie rodzimych ligowców...

Nie zagłębiałem się w okoliczności ustalania terminarza obecnego Pucharu Świata, ale mam wrażenie, że sporządzono go "pod nas". Wielka inaugurcja w Wiśle, a magiczne konkursy w Zakopanem... na dwa tygodnie przed igrzyskmi w Korei.

Tak dobrze, nie ma nikt. To już trzecia taka dyscyplina obok żużla i siatkówki...

 

FIS_SKI

Tagi: skoki
09:22, m-skowronek , Inne sporty
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 października 2017

- Rzut oka na strony najważniejszych amerykańskich gazet, NY Timesa i Washington Post, pokazuje, że z punktu widzenia USA, wydarzyła się rzecz istotna, ale nie aż tak bardzo. Bardziej dramat dyscypliny niż kraju - Marek Wawrzynowski, sportowefakty.wp.pl, po porażce piłkarzy USA z Trynidadem i Tobago, która pozbawiła ich awansu na MŚ w Rosji.

poniedziałek, 09 października 2017

Polacy przegrali w tych eliminacjach tylko jeden mecz. I musieli walczyć o awans do ostatnich chwil. Taka jest piłka.

Awans cieszy, ale w przesadną euforię nikt nie popada. To dobrze, bo w końcu doszliśmy do momentu, w którym awans zdaje się być czymś naturalnym, a nie sferą marzeń do spełnienia. 

Od 2002 roku z 9 wielkich turniejów piłkarskich dla kadr narodowych (czyli Euro i MŚ) byliśmy (i będziemy) na 6.

Co bardziej uważni (maruderzy) zwracają uwagę i trochę jak mantrę powtarzają, że "Nawałce sprzyjało szczeście". Bo z Czarnogórą na wyjeździe i z Armenią u siebie tośmy wygrali ledwo co, a i w niedzielę w decydującym spotkaniu wynik wyglądał lepiej, niż gra.

Tyle że o Niemcach czy o FC Barcelonie w takich okolicznościach powiedzianoby: Właśnie na tym polega profesjonalizm najlepszych drużyn. Jak trzeba, to i przy słabej grze zrobią tak, żeby osiągnąć swoje.

Nie jestem blisko reprezentacji, nie jest też powiedziane, że piłkarze i trenerzy w wywiadach mówią całą prawdę, ale jestem pewien, że wolny w końcówce meczu z Armenią w Warszawie był w pełni przemyślany i że nasi wiedzieli że strzelą z niego gola.

Cieszę się jak kibic Włoch, Niemiec czy Hiszpanii, czyli umiarkowanie. Umiarkowanie, ale z podwójnie, bo Adam Nawałka i część jego sztabu to ludzie z Krakowa. Wprawdzie ani Nawałka ani na przykład Bogdan Zając ostatnio nie są specjalnie ani obecni ani widoczni w Krakowie (zanim zwrócicie mi uwagę modnotuję, że Nawałka pochodzi z Rudawy, ciut na zachód od Krakowa), ale świadomość że pochodzi się z tych samych okolic jest po prostu cholernie miła!

Nieco milej się robi, kiedy okazuje się, że Polska będzie losowana z pierwszego koszyka. I to, że w grupie nie trafimy na jedną z kilku kłopotliwych drużyn, jest prawdziwą radością...

Niech to, co dzieje się od kilku miesięcy nie przysłoni nam faktów. Z Włochami, Hiszpanami, Niemcami, Francją czy na przykład z Brazylią, nie wygralibyśmy 9 z 10 spotkań.

Nie mamy też raczej prawa awansować do półfinału. Jeśli awansujemy, to wtedy będzie można powiedzieć, że Nawałce sprzyja szczęście.

 

ROSJA_20182

 

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 137
| < Marzec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Tagi
zBLOGowani.pl